"החיים הם כלי ריק הניתן לנו מאת הבורא למלאותם תוכן,
והתוכן הוא האהבה"

חיי שלמה

מערך חוסן קהילתי

פעילות קהילתית שמקיפה אלפי ילדים, נוער קשישים ותושבים ליצירת חוסן קהילתי, ערבות, סולידריות ושייכות.
"הדבר הכי גדול בעולם הוא לעשות טוב למישהו" האדמור מפיאסצנה

סח"י גילה

סיירת חסד ייחודית של בני נוער מהשכונה, שהבינו ש"הדבר הכי גדול בעולם זה לעשות טוב למישהו אחר", ופועלים לדאוג למי שסביבם: קשישים, ניצולי שואה, משפחות מתחת לקו העוני, ועוד. 
מקיפה כ-70 בני נוער הנפגשים פעמים בשבוע לפעילות העוסקת במתן מזון בסתר למשפחות נזקקות ובלקיחת אחריות חברתית למען הזולת בשכונת מגוריהם.
סח"י גילה היא שלוחה של סח"י הארצי ופועלת בשת"פ עם עמותת נכח.
בתשפ"א -2020 ,הקמנו את  סח"י גילה ג'וניור להכשרת הדור הבא של סח"י לגילאי ז-ח'

"בדרכך נעם"

פרויקט חונכויות בו מתנדבים חניכי המכינה והסטודנטים  על בסיס שבועי עם כ- 50 ילדים ובני נוער.
החונכות יוצרת קשר אישי ומודל להזדהות עם " אח/אחות בוגר/ת" עבור החניכים.
לזכרה ועילוי נשמתה של נעם ענב, בוגרת המכינה

"פרח זהב " מתנאל - מערך תמיכה בקשישים

משבר הקורונה המחיש יותר מתמיד את מצוקת הקשישים הבודדים בשכונה בימי שיגרה וחירום. בעקבות הצורך האדיר שעלה מהשטח התחלנו בתשפ"א לתגבר מענה פיסי ורגשי לקשישים באמצעות: מוקד טלפוני המשרת מעל 100 קשישים, בו כל קשיש יכול לקבל מענה בכל שעה; מפגשים אישיים שבועיים עם עשרות קשישים בשיתוף פעולה עם המינהל הקהילתי בגילה ותוכנית לתמיכה וסיוע לקשישים דוברי רוסית במימוש זכויות והפגת בדידות..הפרויקט התחיל כמענה בשעת חרום בקורונה והמשיך לתוכנית חוסן קהילתית בימי שגרה.

נגן וידאו

ארועים שכונתיים

סביב החגים נבנתה מסורת שכונתית של אירועים משותפים כדי ליצור קשר וחיבור בין התושבים. הדלקת נרות חנוכה ,הפנינג בפורים, חלוקת מזון בפסח, אירוע שיא מרכזי בטקס המעבר מיום הזכרון ליום העצמאות , מסיבת גיוס, פעילויות קיץ ועוד.

גינות קהילתיות

שתי גינות קהילתיות שהוקמו במתחם מרכז הקליטה על ידי  תושבים ומתנדבי המכינה  ומתוחזקות באופן קבוע על ידי פעילי השכונה . מהוות מקום מפגש ועבודה משמחת בגינה לתושבי הבלוק.

לגינה  בבלוק 80 סיפור מיוחד, הגינה  הוקמה לזכרו של בן השכונה ,לוחם גבעתי שי אלקיים ז"ל בהובלת הוריו סמדי ושמעון.

ועד למען החייל

על שם שי אלקיים ז"ל, בהובלת סמדי אלקיים (אמו) – קבוצת אימהות שדואגת לחיילים בשכונה. פעמיים בשנה – בטכס יום העצמאות ובמסיבת גיוס שכונתית ביולי-מוקירים את החיילים ומעניקים להם שי על שם שי.

מרכזי למידה והעשרה בבתי הספר והגנים בשכונה

חניכי המכינה מתנדבים במרכזי העשרה ותוכניות אישיות לילדים ונוער בגנים ובשבעה בתי ספר בשכונה.
וכמו כן מתנדבים באתרי הטבע חרבת ארזה ובמיצפטל .

בית חינוך

גני בית ישראל

אשכול של שלושה גני עירייה וגן פרטי לקטנטנים , בהם מתחנכים כ120 ילדים, מגיל שנה וחצי ועד לגן חובה.

הגישה הייחודית בגנים משלבת עקרונות משלושה מורים עיקריים- מהגן הזורם של גדעון לוין; מדרך החינוך הקיבוצית של מלכה האס אודות הגשת חומרי יצירה, חצר גרוטאות, וטקסי חיים בגיל הרך; ומהגישה ההתפתחותית-היקשרותית של ד"ר גורדון ניופלד. גישה זו מאפשרת הבנה עמוקה של הצרכים הרגשיים של הילד, ושל המניעים להתנהגותו, בד בבד עם הבנה של תהליכי ההתפתחות הרגשית.

הגננות מקבלות ליווי והדרכה שבועית, כלים לפיתוח התכנים והסביבה החינוכית . בגנים מתנדבים מכינסטים , סטודנטים ןחברי קהילה.

***כל הזכויות שמורות לגני בית ישראל

למידע נוסף ויצירת קשר:

בית ספר בית ישראל –ממ"ד צומח

"יש הרבה סוגי ציפורים בעולם,
יש ציפורים שמגביהות עוף,
יש כאלו בעלי נוצות יפהפיות,
יש ציפורי שיר שמנעימות בקולן,
ויש ציפורים שבמעופן מטהרות את האוויר.
עלינו לחיות כך שבכל מפגש עם אדם נהיה ציפורים שמטהרות את האוויר"
הרבי מרוז'ין זצ"ל

אנו מבקשים לקיים בית חינוך בו יגדלו הילדים להיות מאמינים, סקרנים, יוצרים, אוהבים ואכפתיים, המונעים מרצון פנימי ובעלי יכולת ללמידה עצמאית.

היסודות של תפיסת עולמינו החינוכית נטועים בגישה ההיקשרותית-התפתחותית שפיתח הפסיכולוג ד"ר גורדון ניופלד, בגישה הפדגוגית "100 שפות" שמקורה ברג'יו אמיליה ובהשקפת העולם החסידית.

מרחבי הלימוד מגוונים: דרך מפגש עם הטבע, כיתות ומרחבי למידה מאירי עיניים, חלל עבודה מרכזי של סטודיו פנים, סטודיו חוץ ועוד.

רן סרלין מנהל בית הספר הוא חבר בקהילת בית ישראל, בוגר המסלול לפיקוד בגולני, הדריך שנים רבות וניהל את המכינה. איש של חינוך בגובה הלב והובלה מלאת מעוף. למד לתואר שני בחינוך יהודי ותוכנית אבני ראשה.

נגן וידאו

לפרטים נוספים על בית הספר מוזמנים ליצור קשר:

אתרי טבע קהילתיים בירושלים

ח'רבת ארזה - פארק טבע עירוני פורח בשכונת גילה

אתר ארכיאולוגי הממוקם בלב השכונה שהיה במשך שנים "חצר אחורית" של גילה והפך לפני כחמש שנים ללב הפועם של השכונה. בוגרי המכינה יחד עם תושבי השכונה, מתנדבים מהמכינה, המנהל הקהילתי, ובתמיכת העירייה וקרן ירושלים – הפכו את המקום לפנינת טבע שוקקת חיים ופעילות קהילתית.

באתר תמצאו פינות ישיבה ופרגולות, מתחם קטן לאירועים, פינות מדורה וטאבון, מטבחון וברזיה, מתחם כלי נגינה, ספרייה קהילתית ובוסתן קהילתי. במקום מתקיימים אחת לחודש אירועים קהילתיים למשפחות ולנוער, סדנאות ותכניות טבע לבתי הספר. 

הפרויקט נולד מתוך רצון לממש את הפוטנציאל הטמון בשכונת גילה, להגביר את הקהילתיות ואת החיבור למרחבים הירוקים והנוף המיוחד שבה.

הפרויקט פועל בשותפות אסטרטגית בין מנהל קהילתי גילה לבית ישראל.

לפרטים ומידע נוסף:

חוות דעת- מרכז לחדשנות חינוכית

בחרבת ארזה -בשנת תשפ"א נפתח במקום מרכז לחדשנות חינוכית ע"י מנח"י שראו את פעילות כיתה בטבע שהופעלה על ידינו בחירבה ואימצו את המודל. במקום נפתח מרכז מוביל בתחום הלימוד החוץ כיתתי בירושלים, בו מתקיימת פעילות חינוכית לכל בתי הספר בשכונה, ומהווה השראה לכל העיר –בהשתלמויות להכשרת מורים ומנהלים.

המצפתל

אתר טבע עירוני בשכונת ארמון הנציב הצופה אל העיר העתיקה, ים המלח, מדבר יהודה וגוש עציון.הפרויקט נולד בהשראת חרבת ארזה כאשר מתנדבי המכינה, כפר הסטודנטים וחברי הקהילה הצעירה הגיעו לארמון הנציב וגילו את הגבעה הקסומה שעמדה לבדה ,שכפלו את המודל.

הפעילים פיתחו את האתר ויצרו במקום מרחב קהילתי שוקק חיים למשפחות צעירות, מרחב ללמידה חוץ כיתתית עם בתי הספר של השכונה והקימו גם סיירת נוער שכונתית העוסקת בבנייה ופיתוח.

המיצפתל נולד משיתוף פעולה הדוק עם המינהל הקהילתי והוא חלק מתהליך פיתוח של מרכז שכונתי הכולל גם את המרכז המסחרי, ופאב הבארמון.

גלילה למעלה
דילוג לתוכן